U većini slučajeva svaka vrsta izvorske vode, bunarske vode, kišnice ili bilo kog drugog porekla, iz razloga što nije tretirana u gradskom vodovodu u sebi sadrži niz primesa opasnih po zdravlje. Najčešće je prisustvo velike količine Kalcijum/Magnezijum karbonata (tvrdoća vode), zatim Gvožđe i Mangan, Amonijak u bilo kojoj formi (NH3, NH4), Nitrati i Nitriti (NO3, NO4), Arsen, Živa, visok nivo organskih materija (potrošnja KMnO4), biološka zagađenja (razne vrste bakterija poput koliformne, koliformne fekalnog porekla, pseudo, aerobne mezofilne, Ešerihija Koli itd), blato-mulj i mnoge druge supstance. Oprema za prečišćavanje vode se konfiguriše na osnovu fizičko/hemijske i bakteriološke analize vode odrađene u sertifikovanoj laboratotiji. Da bi se pravilno dimenzionisala oprema za tretman vode, neophodno je znati nekoliko dodatnih parametara: potrošnju vode na sat/dnevnu/mesečnu, namenu vode (kućna, komercijalna, industrijska, namenska), i tehničke mogućnosti za instalaciju opreme (prečnik cevi, pritisak, pozicija itd.).
Osnovno što treba da znamo je kojeg je porekla voda - gradska ili bunarska. Druga neophodna informacija je namena vode - priprema vode za piće ili tehnička voda. U preko 95% slučajeva zagađenja su kompleksna, sa nekoliko uzročno-posledičnih indikacija. Za bilo kakav ozbiljan pristup filtraciji ovakve vode neophodno je uraditi kvalitetnu HEMIJSKU i MIKROBIOLOŠKU analizu uzorka. Za ovakve potrebe HYDROLUX preporučuje odlazak u specijalizovanu laboratoriju, npr. Gradski Zavod za javno zdravlje.
U industrijskoj odnosno komercijalnoj sferi, voda često pravi veće probleme nego u kućnim uslovima. Neretko je zahtev za kvalitet vode u pojedinim procesima daleko zahtevniji od propisa koji određuju kvalitet vode za piće. Prehrambena industrija kao i industrija alkoholnih pića i sokova često zahtevaju potpuno demineralizovanu vodu, kod pojedinih metalnih idustrija kao i u mnogim proizvodnim pogonima za finalno pranje proizvoda neophodna je omekšana voda a u laboratorijama i medicinskim ustanovama zatevi su još rigorozniji.
Hemijska priprema vode odnosno tretman vode za industrijsku namenu u velikom broju slučajeva podrazumeva konfigurisanje opreme u skladu sa zahtevima klijenta. Pored osnovnih informacija, ponekad je neophodno uraditi detaljniju analizu vode na osnovu koje se izrađuje projekat za tretmane vode. Bilo da je u pitanju tvrdoća vode, kiseonik koji potpomaže oksidaciju, pH, mikrobiološka zagađenja ili visoka koncentracija Gvožđa Fe, neophodno je sagledati i poziciju za ugradnju, željeni kapacitet, troškove u eksploataciji i ostale tehničko-ekonomske parametre da bi se klijentu ponudilo najoptimalnije rešenje.
U velikom broju slučajeva voda sadrži mehaničke nečistoće koje je moguće lako odstraniti primenom mehaničkih filtera. Za tu namenu koriste se mehanički filteri za vodu rezolucije od 1 do 500 mikrona. Kućišta se izrađuju od plastike i nerđajućeg čelika u različitim veličinama. Hydrolux u ponudi ima nekoliko kategorija mehaničkih filtera, od malih 10" kućišta do industrijskih mehaničkih filtera kapaciteta do 50m3/h.
Mehaničke nečistoće u vodiPored malih kućnih omekšivača za vodu i konfiguracija za omekšavanje vode srednjih kapaciteta, HYDROLUX u ponudi ima i konfiguracije za sve namene. U industriji, omekšavanje vode se najčešće koristi kao priprema vode za termo-energetska postrojenja (rashladna kula, sistemi za grejanje u objektu), priprema vode za industriju stakla, priprema vode za reverznu osmozu velikih kapaciteta, u industriji boja i lakova, u hotelima za uklanjanje tvrdoće vode.. Jonoizmenjivačka smola tokom rada vrši izmenu jona iz mineralnih soli rastvorenih u vodi (Kalcijum i Magnezijum) koje čine tvrdoću vode i stvaraju kamenac, sa jonima soli koje ne čine tvrdoću vode i ne stvaraju kamenac (Natrijum).
Kamenac - Tvrdoća vodeBakterije i virusi su najčešći izazivači oboljenja. U vodi može biti nekoliko vrsta bakterija, kao što je Ešerihija, Koliformne bakterije ili Koliformne fekalnog porekla, Aerobne bakterije itd.. Za dezinfekciju vode zagađenu biološkim elementima moguće je koristiti nekoliko različitih tehnologija. Najčešće se koristi UV zračenje (UV LAMPA) ili doziranje dezinfekcionog sredstva kao što je hlor ili hlor-dioksid. Dezinfekcija vode je najčešće samo jedan od koraka za potpuno tretiranje vode. Uklanjanje bioloških zagađenja (bakterije u vodi) najčešće ide zajedno sa hemijskom pripremom vode. Da bi se tretman vode pravilno konfigurisao neophodna je izrada precizne biološko-hemijske analize vode.
Bakterije u vodiPrevelika količina nitrata u vodi za piće izazva teške bolesti, a ponekad i smrt. Toksičnost nitrita se manifestuje kardiovaskularnim problemima pri visokim dozama i methemoglobinemijom, tzv. "sindromom plave dece", pri nižim dozama. Nitriti u krvi oksiduju hemoglobin u methemoglobin koji nije prenosilac kiseonika do tkiva, što se manifestuje cijanozom, a u većim koncentracijama i asfiksijom (prestanak disanja). Simptomi uključuju otežano disanje i plavetnila na koži. Nitrati i nitriti kao posledicu dugotrajnog izlaganju iznad visokim koncentracijama izazivaju diurezu i krvarenje slezine.
Nitrati i NitritiOrganske materije su velika grupa jedinjenja koja se sastoje od Ugljenika-C i Vodonika-H, a mnoga sadrže i Kiseonik-O, Azot-N, Sumpor-S, Fosfor-P i druge elemente. Pojava organskih materija u bunarskoj vodi je posledica antropogenih i/ili prirodnih procesa. Vode se zagađuju ispuštanjem komunalnih i industrijskih otpadnih voda, voda iz domaćinstava i objekata za uzgoj stoke, površinskih voda koje otiču sa zemljišta gradskih površina, saobraćajnica, neuređenih deponija itd. Uklanjanje organskih materija iz vode se najčešće vrši tehnologijom joske izmene - jonoizmenjivačima poznatim kao Organic Scavenger - Skevindžeri.
Organske materije - Utrošak KMnO4Vode sa povećanom koncentracijom gvožđa imaju negativan uticaj na organoleptička svojstva vode, izazivaju gorko-sladunjav i opor ukus, pa je neophodno ukloniti, u toku obrade i pripreme vode za piće, jone gvožđa (posupkom deferizacije) i mangana (postupkom demanganizacije). U postrojenjima za pripremu vode za piće, kao i distributivnim mrežama korozija predstavlja pojavu koja ima veliki uticaj na kvalitet materijala i vode. Korozija cevi i delova postrojenja povećava troškove i zahteva zamene određenih delova u sistemu vodosnabdevanja.
Gvožđe i Mangan u vodiElektro-provodljivost vode potiče od sadržaja rastvorenih soli. Jedinica mere električne provodljivosti je µS/cm (mikro Simens po santimetru) i predstavlja recipročnu vrednost električnog otpora u MOhm-ima (Mega Om), odnosno brojno izražava sposobnost posmatranog uzorka vode da provodi električnu struju. Ova sposobnost vode u direktnoj je vezi sa prisustvom jona u vodi, odnosno njihovom koncentracijom i temperaturom vode.
Povišena elektroprovodljivost